/Files/images/img/Стоп булінг.jpg

Порядок подання заяв про випадки булінгу.

Порядок реагування на доведені випадки булінгу.

Булінг– (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.
Види булінґу можна об’єднати у групи словесного (вербального), фізичного, соціального (емоційного) й електронного (кібербулінґ) знущання, які часто поєднуються для більш сильного впливу.
Основною ознакою булінгу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням. Основні ознаки булінга і так званого мобінга (менш радикальних образ) це:
  • нерівність сил агресора і жертви;
  • повторюваність насильства;
  • гостра емоційна реакція жертви.
Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінґу є:
  • словесні образи, глузування, обзивання, погрози;
  • образливі жести або дії, наприклад, плювки;
  • залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;
  • ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;
  • вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви;
  • фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);
  • псування особистих речей та ін.;
  • приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і т.д.), поширення чуток і пліток.
Соціальна структура булінгу, як правило, має три елементи, а саме:
  • переслідувач (булі);
  • жертва;
  • спостерігач.
Вчені ВООЗ вказують на медичні наслідки впливу булінгу. Знущання над дітьми призводить до:
  • соматичних наслідків – таких як головний біль, біль у спині та животі;
  • психологічних розладів (депресія, поганий настрій, нервозність, почуття самотності й думки про суїцид);
  • психологічної дезадаптації – неспроможність сформуватись повноцінному індивіду, який би відповідав вимогам суспільства;
  • розвитку стійких моделей асоціальної поведінки, серед яких – агресія, насильство;
  • поширення алкоголізму та наркоманії через замовчування випадків насилля.

Як зупинити булінг: поради для батьків

Як боротися з булінгом: поради для дітей

План роботи щодо посилення роботи з протидії булінгу.